V5.5MLA0805WH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V5.5MLA0805WH
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8.2V 120A 0805
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Energy :
0.30J
Number of Circuits :
1
Resistor Type :
VARISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
4V
Series :
MLA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1.84nF
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
1840pF @ 1MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Surge Current :
120A
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (DC) :
5.5V
Voltage - Rated DC :
5.5V
Varistor Voltage (Min) :
7.1V
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
4V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Silver Palladium
Maximum AC Volts :
4V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
9.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Case Code (Imperial) :
Varistor Voltage :
8.2V