V48C5T50BN3
Mfr.Part #
V48C5T50BN3
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Series :
MICRO (50W)
Voltage - Input (Max) :
75V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Height :
15.748mm
Package / Case :
Quarter Brick
JESD-609 Code :
e4
Input Voltage-Nom :
48V
Terminal Finish :
Gold
Max Output Current :
10A
Base Part Number :
V48C5T50
Pin Count :
7
Max Power Dissipation :
50W
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Output 1 :
5V
Width :
36.83mm
Output Voltage :
5V
Efficiency :
84.5%
Number of Terminations :
7
Power (Watts) :
50W
Datasheets
V48C5T50BN3
Vicor V48C5T50BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD