V48C28M150BS
Mfr.Part #
V48C28M150BS
Description
DC DC CONVERTER 28V 150W
Voltage - Output 1 :
28V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Width :
36.83mm
Base Part Number :
V48C28M150
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Efficiency :
88.5%
Height :
13.716mm
UL, CSA, TUV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Input Voltage-Nom :
48V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Max Power Dissipation :
150W
Output Voltage :
28V
Max Output Current :
5.36A
Power (Watts) :
150W
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Input (Max) :
75V
Series :
MICRO (150W)
Datasheets
V48C28M150BS
Vicor V48C28M150BS
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD