V48C15M75BS
Mfr.Part #
V48C15M75BS
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 75W
Package / Case :
Quarter Brick
Series :
MICRO (75W)
Voltage - Isolation :
3kV
Width :
36.83mm
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Max Output Current :
5A
Voltage - Input (Max) :
75V
Output Voltage :
15V
Pin Count :
7
Efficiency :
88.6%
Max Power Dissipation :
75W
Height :
13.716mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Terminations :
7
Voltage - Input (Min) :
36V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
PIN/PEG
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
75W
Base Part Number :
V48C15M75
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Input Voltage-Nom :
48V
Pbfree Code :
No
Voltage - Output 1 :
15V
Datasheets
V48C15M75BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD