V48C15H150BN2
Mfr.Part #
V48C15H150BN2
Package / Case
Quarter Brick
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
Input Voltage-Nom :
48V
Height :
15.748mm
Voltage - Input (Max) :
75V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
MICRO (150W)
Power (Watts) :
150W
Output Voltage :
15V
Voltage - Output 1 :
15V
Base Part Number :
V48C15H150
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Package / Case :
Quarter Brick
Pin Count :
7
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
36.83mm
Voltage - Input (Min) :
36V
Max Output Current :
10A
Efficiency :
87.5%
Number of Terminations :
7
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
150W
Datasheets
V48C15H150BN2
Vicor V48C15H150BN2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD