V48B36T250BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V48B36T250BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
89.3%
Base Part Number :
V48B36T250
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power (Watts) :
250W
Output Voltage-Max :
39.6V
Output Voltage-Min :
3.6V
Output Voltage :
36V
Number of Functions :
1
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Form :
PIN/PEG
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
6.94A
Height :
15.748mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Input (Min) :
36V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Type :
Isolated Module
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
MINI (250W)
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
9
Voltage - Input (Max) :
75V
Package / Case :
9-DIP Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250W
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Width :
55.88mm
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Number of Terminations :
9
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V48B36T250BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD