V48B15C250BS2
Mfr.Part #
V48B15C250BS2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Description
DC DC CONVERTER 15V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
36V
Feature :
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Height :
13.716mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Power Dissipation :
250W
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Series :
MINI (250W)
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Package / Case :
9-DIP Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Mount :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
48V
Type :
Isolated Module
Max Output Current :
16.67A
Base Part Number :
V48B15C250
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Number of Terminations :
9
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
55.88mm
Pin Count :
9
Power (Watts) :
250W
Terminal Finish :
Gold
Operating Temperature :
-20°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output 1 :
15V
Output Voltage :
15V
Efficiency :
88.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Trim/Adjustable Output :
yes
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Datasheets
V48B15C250BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD