V48A24H500BG2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V48A24H500BG2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
48V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Output Current :
20.83A
Number of Terminations :
9
Series :
Maxi (500W)
Width :
55.88mm
Output Voltage :
24V
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
75V
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Finish :
Gold (Au)
Type :
Isolated Module
Max Power Dissipation :
500W
Terminal Position :
Dual
Voltage - Isolation :
3kV
Mount :
Through Hole
Height :
15.748mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
V48A24H500
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Efficiency :
87.5%
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Power (Watts) :
500W
Voltage - Output 1 :
24V
Pin Count :
9
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
36V