V460LC10PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V460LC10PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 715V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Min) :
643.5V
Energy :
56J
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
786.5V
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LC
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (AC) :
460V
JESD-609 Code :
e3
Number of Circuits :
1
Capacitance @ Frequency :
280pF @ 1MHz
Maximum AC Volts :
460V
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
2.5kA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Resistor Type :
VARISTOR
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
615V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Varistor Voltage :
715V
Published :
Varistor Voltage (Typ) :
715V
Datasheets
V460LC10PX2855
Introducing Littelfuse V460LC10PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 10mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, V460LC10PX2855 pinout, V460LC10PX2855 datasheet PDF, V460LC10PX2855 amp .Beyond Littelfuse V460LC10PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.