V430ZT05P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V430ZT05P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 430V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
400A
Capacitance :
45pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Radial
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Max) :
473V
Number of Circuits :
1
Diameter :
5mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Clamping Current :
5A
Packing Method :
TR
Depth :
5.6mm
Clamping Voltage :
710V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Current Rating :
400A
Voltage - Rated DC :
369V
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Min) :
387V
Voltage - Rated AC :
275V
Varistor Voltage :
430V
Lead Pitch :
6mm
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Package / Case :
Disc 5mm
Mount :
Radial, Through Hole
Max Voltage Rating (DC) :
369V
Series :
ZT
Energy :
11J
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
V430ZT05P
Introducing Littelfuse V430ZT05P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, V430ZT05P pinout, V430ZT05P datasheet PDF, V430ZT05P amp .Beyond Littelfuse V430ZT05P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.