V430ZS05PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V430ZS05PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 430V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Max) :
473V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Max Voltage Rating (DC) :
369V
Max Surge Current :
400A
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage :
430V
Series :
ZS
Reach Compliance Code :
Unknown
Maximum AC Volts :
275V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Terminal Placement :
Radial
Published :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Disc 5mm
Energy :
11J
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Varistor Voltage (Typ) :
430V
Packing Method :
TR
Varistor Voltage (Min) :
387V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Mount :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V430ZS05PX2855
Introducing Littelfuse V430ZS05PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, V430ZS05PX2855 pinout, V430ZS05PX2855 datasheet PDF, V430ZS05PX2855 amp .Beyond Littelfuse V430ZS05PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.