V3PM15-M3/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V3PM15-M3/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY RECTIFIER 3A 150V SMP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760mV @ 1.5A
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Current - Average Rectified (Io) :
1.8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 150V
Package / Case :
DO-220AA
Capacitance @ Vr, F :
180pF @ 4V 1MHz
Datasheets
V3PM15-M3/H
Vishay V3PM15-M3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 760mV @ 1.5A -40°C~175°C 200μA @ 150V Tape & Reel (TR) DO-220AA Surface Mount
V3PM15-M3/H Overview
V3PM15-M3/H Features
V3PM15-M3/H Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V3PM15-M3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB