V3PAL45-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V3PAL45-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-221BC, SMA Flat Leads Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 3A 45V DO-221BC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Average Rectified Current :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Case Connection :
CATHODE
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
450μA @ 45V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 3A
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Package / Case :
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
80A
Number of Pins :
2
Published :
Element Configuration :
Single
Forward Current :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Application :
EFFICIENCY
Weight :
32.006612mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Current-Max :
450μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage :
540mV
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Output Current-Max :
3A
Datasheets
V3PAL45-M3/I
Vishay V3PAL45-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 3A -40°C~150°C 450μA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-221BC, SMA Flat Leads Exposed Pad Surface Mount
V3PAL45-M3/I Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 3A volts.3A is the maximum value of forward current.A maximum reverse current of 450μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 3A.
V3PAL45-M3/I Features
an average rectified current of 3A volts
A maximum reverse current of 450μA
3A is the maximum value
V3PAL45-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V3PAL45-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB
Related products
Part Manufacturer Stock Description
V3PAL45HM3_A/I Vishay 12,950 DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMPA