V39ZT20PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V39ZT20PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Max) :
42.9V
Varistor Voltage :
39V
Terminal Placement :
Radial
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Energy :
20J
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (DC) :
31V
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Maximum AC Volts :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ZT
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Circuits :
1
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Min) :
35.1V
Max Voltage Rating (AC) :
25V
Max Surge Current :
2kA
Capacitance @ Frequency :
12000pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Typ) :
39V
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
VARISTOR
Datasheets
V39ZT20PX2855
Introducing Littelfuse V39ZT20PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm, V39ZT20PX2855 pinout, V39ZT20PX2855 datasheet PDF, V39ZT20PX2855 amp .Beyond Littelfuse V39ZT20PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.