V39ZS20PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V39ZS20PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Series :
ZS
Number of Terminations :
2
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Maximum AC Volts :
25V
Packing Method :
TR
Varistor Voltage :
39V
Varistor Voltage (Min) :
35.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
2kA
Reach Compliance Code :
Unknown
Varistor Voltage (Typ) :
39V
Varistor Voltage (Max) :
42.9V
Capacitance @ Frequency :
12000pF @ 1MHz
Package / Case :
Disc 20mm
Number of Circuits :
1
Terminal Placement :
Radial
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
31V
Max Voltage Rating (AC) :
25V
Terminal Shape :
Wire
Energy :
20J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Datasheets
V39ZS20PX2855
Introducing Littelfuse V39ZS20PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V39ZS20PX2855 pinout, V39ZS20PX2855 datasheet PDF, V39ZS20PX2855 amp .Beyond Littelfuse V39ZS20PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.