V39ZA3PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V39ZA3PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 10mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Capacitance @ Frequency :
3100pF @ 1MHz
Series :
ZA
Number of Terminations :
2
Maximum AC Volts :
25V
Published :
Varistor Voltage (Max) :
42.9V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (DC) :
31V
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage (Min) :
35.1V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Max Surge Current :
500A
Energy :
3.0J
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
25V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Disc 10mm
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Typ) :
39V
Varistor Voltage :
39V
Number of Circuits :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
V39ZA3PX2855
Introducing Littelfuse V39ZA3PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 10mm, V39ZA3PX2855 pinout, V39ZA3PX2855 datasheet PDF, V39ZA3PX2855 amp .Beyond Littelfuse V39ZA3PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.