V375C36C150BN
Mfr.Part #
V375C36C150BN
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
Max Output Current :
4.17A
Series :
MICRO (150W)
Power (Watts) :
150W
Output Voltage :
36V
Max Power Dissipation :
150W
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Base Part Number :
V375C36C150
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Input (Min) :
250V
Terminal Finish :
Gold
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Voltage - Output 1 :
36V
Voltage - Input (Max) :
425V
Efficiency :
86%
Height :
15.748mm
Input Voltage-Nom :
375V
Width :
36.83mm
Datasheets
V375C36C150BN
Vicor V375C36C150BN
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD