V375C24T150BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375C24T150BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage-Nom :
375V
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
13.716mm
Voltage - Input (Min) :
250V
Trim/Adjustable Output :
yes
Series :
MICRO (150W)
Terminal Position :
Dual
Type :
Isolated Module
Max Output Current :
6.25A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
7
Efficiency :
86.5%
Packaging :
Bulk
Feature :
OVP, UVLO
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Power (Watts) :
150W
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
150W
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
24V
Width :
36.83mm
Voltage - Input (Max) :
425V
Output Voltage :
24V
Approval Agency :
CSA, UL
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Package / Case :
Quarter Brick
Base Part Number :
V375C24T150
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Functions :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Pin Count :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
V375C24T150BS3
Vicor V375C24T150BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD