V375C24M75BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375C24M75BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Efficiency :
88.3%
Feature :
OVP, UVLO
Output Voltage :
24V
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
7
Voltage - Output 1 :
24V
Terminal Form :
PIN/PEG
Height :
13.716mm
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-609 Code :
e4
Approval Agency :
CSA, UL
JESD-30 Code :
R-XDFM-P7
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
375V
Voltage - Input (Min) :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MICRO (75W)
Package / Case :
Quarter Brick
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Output Current :
3.13A
Power (Watts) :
75W
Voltage - Isolation :
3kV
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Voltage - Input (Max) :
425V
Max Power Dissipation :
75W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V375C24M75
Terminal Position :
Dual
Width :
36.83mm
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Isolated Module
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
7
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V375C24M75BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD