V375B28M300BG2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375B28M300BG2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Outputs :
1
Base Part Number :
V375B28M300
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
15.748mm
Efficiency :
87.5%
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
250V
Max Power Dissipation :
300W
Feature :
OVP, UVLO
Series :
MINI (300W)
Package / Case :
9-DIP Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Max Input Voltage :
425V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Min Input Voltage :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
57.912mm
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
425V
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
55.88mm
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
300W
Current - Output (Max) :
10.71A
Max Output Current :
10.71A
Voltage - Output 1 :
28V
Datasheets
V375B28M300BG2
Vicor V375B28M300BG2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD