V375B12H200BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375B12H200BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Output Voltage :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Feature :
OVP, UVLO
Applications :
ITE (Commercial)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Through Hole
Height :
13.716mm
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
425V
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold
Width :
55.88mm
Base Part Number :
V375B12H200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Power Dissipation :
200W
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
375V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Min) :
250V
Series :
MINI (200W)
Power (Watts) :
200W
Voltage - Output 1 :
12V
Number of Terminations :
9
Package / Case :
9-DIP Module
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
16.67A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Efficiency :
85.4%
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Number of Functions :
1
Type :
Isolated Module
Datasheets
V375B12H200BN
Vicor V375B12H200BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD