V375A8E400BS3
Mfr.Part #
V375A8E400BS3
Description
DC DC CONVERTER 8V 400W
Product Category :
Packaging :
Bulk
Height :
13.716mm
Series :
Maxi (400W)
Power (Watts) :
400W
Input Voltage-Nom :
375V
Base Part Number :
V375A8E400
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Input (Min) :
250V
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
55.88mm
Voltage - Output 1 :
8V
Efficiency :
82.8%
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Package / Case :
Full Brick
Mount :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
8V
Max Output Current :
50A
Voltage - Input (Max) :
425V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Gold (Au)
Datasheets
V375A8E400BS3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD