V375A8E300BN2
Mfr.Part #
V375A8E300BN2
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
EAR99
Width :
55.88mm
Input Voltage-Nom :
375V
Number of Terminations :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
300W
Series :
Maxi (300W)
Feature :
OVP, UVLO
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Height :
13.716mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
8V
Voltage - Input (Min) :
250V
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
37.5A
Base Part Number :
V375A8E300
Operating Temperature :
-10°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
425V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Voltage :
8V
Efficiency :
83.1%
Max Power Dissipation :
300W
1
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold (Au)
Datasheets
V375A8E300BN2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD