V375A5M300BS
Mfr.Part #
V375A5M300BS
Description
DC DC CONVERTER 5V 300W
Voltage - Input (Max) :
425V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
300W
Base Part Number :
V375A5M300
Voltage - Isolation :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
9
Terminal Finish :
Gold (Au)
Efficiency :
83.3%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Maxi (300W)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
60A
Voltage - Input (Min) :
250V
Height :
13.716mm
Input Voltage-Nom :
375V
Power (Watts) :
300W
PIN/PEG
Packaging :
Bulk
Output Voltage :
5V
Width :
55.88mm
Voltage - Output 1 :
5V
Datasheets
V375A5M300BS
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD