V375A48T400BS3
Mfr.Part #
V375A48T400BS3
Description
DC DC CONVERTER 48V 400W
Product Category :
Width :
55.88mm
Base Part Number :
V375A48T400
Height :
13.716mm
Feature :
OVP, UVLO
JESD-609 Code :
e4
Input Voltage-Nom :
375V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Input (Max) :
425V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
1
Terminal Finish :
Gold (Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
8.33A
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
48V
Output Voltage :
48V
Voltage - Input (Min) :
250V
Efficiency :
88.3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
400W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
400W
Datasheets
V375A48T400BS3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD