V375A28C400BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375A28C400BS
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Max Output Current :
14.29A
Voltage - Output 1 :
28V
Feature :
OVP, UVLO
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Isolation :
3kV
Packaging :
Bulk
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
28V
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
88%
Base Part Number :
V375A28C400
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
9
Package / Case :
Full Brick
Input Voltage-Nom :
375V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Min) :
250V
Terminal Position :
Dual
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
400W
Approval Agency :
CSA, UL
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-20°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Input (Max) :
425V
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold (Au)
Power (Watts) :
400W
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
9
Datasheets
V375A28C400BS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD