V375A15H600BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375A15H600BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 600W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Mount :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
40A
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Series :
Maxi (600W)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
600W
Voltage - Input (Max) :
425V
Approval Agency :
CSA, UL
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Output 1 :
15V
Input Voltage-Nom :
375V
Base Part Number :
V375A15H600
Max Power Dissipation :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
9
Voltage - Input (Min) :
250V
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Package / Case :
Full Brick
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Packaging :
Bulk
Width :
55.88mm
Output Voltage :
15V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Number of Terminations :
9
Number of Functions :
1
Height :
13.716mm
Efficiency :
87.5%
Voltage - Isolation :
3kV