V375A15C400BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V375A15C400BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Max) :
425V
Height :
13.716mm
Packaging :
Bulk
Width :
55.88mm
Output Voltage :
15V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3kV
Feature :
OVP, UVLO
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Voltage-Nom :
375V
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
26.67A
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
85.3%
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
400W
Voltage - Input (Min) :
250V
Type :
Isolated Module
Approval Agency :
CSA, UL
Number of Functions :
1
Base Part Number :
V375A15C400
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Series :
Maxi (400W)
Number of Outputs :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold (Au)
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Power Dissipation :
400W
Voltage - Output 1 :
15V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pin Count :
9
Number of Terminations :
9
ECCN Code :
EAR99
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V375A15C400BN
Vicor V375A15C400BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD