V35PW15-M3/I
Mfr.Part #
V35PW15-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 35A SLIMDPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance @ Vr, F :
1620pF @ 4V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
SlimDPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 35A
Current - Average Rectified (Io) :
35A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Datasheets
V35PW15-M3/I
Vishay V35PW15-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 35A -40°C~150°C 250μA @ 150V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
V35PW15-M3/I Overview
V35PW15-M3/I Features
V35PW15-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V35PW15-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB