V320LA40CPX810
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V320LA40CPX810
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 501V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Series :
C-III
Number of Terminations :
2
Diameter :
20mm
Energy :
345J
Clamping Current :
100A
Max Voltage Rating (AC) :
320V
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Varistor Voltage (Typ) :
501V
Max Surge Current :
9kA
Voltage - Rated AC :
320V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
8.5mm
Lead/Base Style :
Radial
Width :
7.3mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Disc 20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
VARISTOR
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
100A
Number of Circuits :
1
Capacitance @ Frequency :
7000pF @ 1MHz
Varistor Voltage :
540V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
18 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
540V
Clamping Voltage :
810V
ECCN Code :
EAR99
Depth :
7.3mm
Varistor Voltage (Min) :
462V
Published :
Current - Surge :
10kA
Voltage - Rated DC :
320V
Datasheets
V320LA40CPX810
Introducing Littelfuse V320LA40CPX810 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, V320LA40CPX810 pinout, V320LA40CPX810 datasheet PDF, V320LA40CPX810 amp .Beyond Littelfuse V320LA40CPX810 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.