V300LC4PX2855
Mfr.Part #
V300LC4PX2855
Package / Case
Disc 7mm
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Series :
LC
Published :
Max Surge Current :
1.2kA
Max Voltage Rating (DC) :
405V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage :
470V
2
Varistor Voltage (Typ) :
470V
Varistor Voltage (Min) :
423V
Varistor Voltage (Max) :
517V
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Energy :
25J
Package / Case :
Disc 7mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Maximum AC Volts :
300V
Capacitance @ Frequency :
70pF @ 1MHz
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Datasheets
V300LC4PX2855
Introducing Littelfuse V300LC4PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V300LC4PX2855 pinout, V300LC4PX2855 datasheet PDF, V300LC4PX2855 amp .Beyond Littelfuse V300LC4PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.