V300LC40APX10
Mfr.Part #
V300LC40APX10
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Max Voltage Rating (DC) :
405V
e3
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Maximum AC Volts :
300V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
517V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Voltage - Rated AC :
300V
Clamping Voltage :
775V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Surge Current :
6.5kA
Voltage - Rated DC :
405V
Varistor Voltage :
470V
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Pitch :
6.5mm
Published :
Series :
LC
Package / Case :
Disc 20mm
Energy :
165J
Capacitance @ Frequency :
800pF @ 1MHz
HTS Code :
Width :
7.3mm
Varistor Voltage (Min) :
423V
Capacitance :
800pF
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Datasheets
V300LC40APX10
Introducing Littelfuse V300LC40APX10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V300LC40APX10 pinout, V300LC40APX10 datasheet PDF, V300LC40APX10 amp .Beyond Littelfuse V300LC40APX10 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.