V300C5T50BN2
Mfr.Part #
V300C5T50BN2
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Width :
36.83mm
Length :
57.912mm
Max Power Dissipation :
50W
Height :
15.748mm
Current - Output (Max) :
10A
Max Operating Temperature :
100°C
Power (Watts) :
50W
Max Output Current :
10A
Voltage - Output 1 :
5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
MICRO (50W)
Efficiency :
81%
Voltage - Input (Max) :
375V
Type :
Isolated Module
Max Input Voltage :
375V
Mounting Type :
Through Hole
Min Input Voltage :
180V
Voltage - Input (Min) :
180V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
V300C5T50BN2
Vicor V300C5T50BN2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD