V300C36C75BS2
Mfr.Part #
V300C36C75BS2
Description
DC DC CONVERTER 36V 75W
Power (Watts) :
75W
Series :
MICRO (75W)
Voltage - Input (Max) :
375V
Output Voltage :
36V
Width :
36.83mm
Max Output Current :
2.08A
Max Power Dissipation :
75W
Voltage - Input (Min) :
180V
Voltage - Isolation :
3kV
Input Voltage-Nom :
300V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Voltage - Output 1 :
36V
Efficiency :
85.6%
Height :
13.716mm
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Datasheets
V300C36C75BS2
Vicor V300C36C75BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD