V300C36C75BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300C36C75BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
7
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Width :
36.83mm
Pin Count :
7
Voltage - Input (Min) :
180V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
75W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Quarter Brick
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Height :
15.748mm
Max Output Current :
2.08A
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Isolated Module
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Mount :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
36V
Trim/Adjustable Output :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
OVP, UVLO
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
300V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Output Voltage :
36V
Packaging :
Bulk
Efficiency :
85.6%
Power (Watts) :
75W
Series :
MICRO (75W)
Voltage - Input (Max) :
375V
Datasheets
V300C36C75BN2
Vicor V300C36C75BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD