V300C2T50BS2
Mfr.Part #
V300C2T50BS2
Description
DC DC CONVERTER 2V 50W
Voltage - Input (Min) :
180V
Input Voltage-Nom :
300V
Series :
MICRO (50W)
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
50W
Output Voltage :
2V
Voltage - Output 1 :
2V
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Voltage - Input (Max) :
375V
Power (Watts) :
50W
Efficiency :
73.9%
Max Output Current :
25A
Width :
36.83mm
Datasheets
V300C2T50BS2
Vicor V300C2T50BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD