V300C24H150BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300C24H150BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
36.83mm
Series :
MICRO (150W)
Input Voltage-Nom :
300V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Trim/Adjustable Output :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
86.5%
Type :
Isolated Module
Qualification Status :
Not Qualified
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Max Power Dissipation :
150W
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
OVP, UVLO
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Number of Terminations :
7
Height :
13.716mm
Pbfree Code :
No
Voltage - Output 1 :
24V
Package / Case :
Quarter Brick
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Input (Min) :
180V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
24V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Pin Count :
7
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Power (Watts) :
150W
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
6.25A
Number of Functions :
1
Datasheets
V300C24H150BS3
Vicor V300C24H150BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD