V300C12H150BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300C12H150BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Quarter Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
150W
Trim/Adjustable Output :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
MICRO (150W)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Voltage - Input (Min) :
180V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
Quarter Brick
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Height :
13.716mm
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
7
Width :
36.83mm
Voltage - Output 1 :
12V
Pin Count :
7
Size / Dimension :
2.28Lx1.45W x 0.54 H 57.9mmx36.8mmx13.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
375V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Efficiency :
85.3%
Type :
Isolated Module
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Form :
PIN/PEG
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Isolation :
3kV
Mount :
Through Hole
Output Voltage :
12V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-P7
Max Output Current :
12.5A
Input Voltage-Nom :
300V
Datasheets
V300C12H150BS3
Vicor V300C12H150BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD