V300B48H250BS2
Mfr.Part #
V300B48H250BS2
Description
DC DC CONVERTER 48V 250W
Voltage - Input (Min) :
180V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Input Voltage :
375V
Max Power Dissipation :
250W
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
57.912mm
Voltage - Input (Max) :
375V
Max Operating Temperature :
100°C
Max Output Current :
5.21A
Series :
MINI (250W)
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Efficiency :
89%
Height :
13.716mm
Voltage - Output 1 :
48V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Power (Watts) :
250W
1
Current - Output (Max) :
5.21A
Min Input Voltage :
180V
Datasheets
V300B48H250BS2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD