V300B48E250BN
Mfr.Part #
V300B48E250BN
Description
DC DC CONVERTER 48V 250W
Power (Watts) :
250W
Series :
MINI (250W)
Max Output Current :
5.21A
Max Power Dissipation :
250W
Isolated Module
Factory Lead Time :
16 Weeks
Output Voltage :
48V
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Height :
15.748mm
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
48V
Width :
55.88mm
Efficiency :
89%
Voltage - Input (Min) :
180V
Input Voltage-Nom :
300V
Voltage - Input (Max) :
375V
Datasheets
V300B48E250BN
Vicor V300B48E250BN
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD