V300B3V3C100BS2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300B3V3C100BS2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Width :
55.88mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Power (Watts) :
100W
Series :
MINI (100W)
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Number of Terminations :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage-Nom :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Efficiency :
80.8%
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Output Current :
30.3A
Voltage - Output 1 :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
100W
Voltage - Input (Max) :
375V
Trim/Adjustable Output :
yes
Type :
Isolated Module
JESD-609 Code :
e0
Number of Outputs :
1
Pin Count :
9
Height :
13.716mm
Output Voltage :
3.3V
Feature :
OVP, UVLO
Package / Case :
9-DIP Module
Voltage - Input (Min) :
180V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Datasheets
V300B3V3C100BS2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD