V300B36H250BS3
Mfr.Part #
V300B36H250BS3
Description
DC DC CONVERTER 36V 250W
Isolated Module
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Power (Watts) :
250W
Input Voltage-Nom :
300V
Output Voltage :
36V
Voltage - Input (Min) :
180V
Width :
55.88mm
Efficiency :
87.1%
Height :
13.716mm
Voltage - Output 1 :
36V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Series :
MINI (250W)
Voltage - Input (Max) :
375V
OVP, UVLO
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
6.94A
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Datasheets
V300B36H250BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD