V300B28H250BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300B28H250BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Series :
MINI (250W)
Feature :
OVP, UVLO
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
8.93A
Type :
Isolated Module
Number of Outputs :
1
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
250W
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
15.748mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Voltage-Nom :
300V
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250W
Number of Functions :
1
Efficiency :
88.5%
Number of Terminations :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Output Voltage :
28V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
9
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Form :
PIN/PEG
Width :
55.88mm
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
375V
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Voltage - Output 1 :
28V
Voltage - Input (Min) :
180V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Package / Case :
9-DIP Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V300B28H250BN2
Vicor V300B28H250BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD