V300B12H150BL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300B12H150BL3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Series :
MINI (150W)
Number of Outputs :
1
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
180V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Input Voltage-Nom :
300V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
15.748mm
Mount :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Feature :
OVP, UVLO
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
9
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
12V
Voltage - Output 1 :
12V
Package / Case :
9-DIP Module
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Position :
Dual
Efficiency :
86.6%
Trim/Adjustable Output :
yes
Base Part Number :
V300B12H150
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
150W
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Form :
PIN/PEG
Width :
55.88mm
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
9
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Output Current :
12.5A
Number of Functions :
1
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Voltage - Input (Max) :
375V
Power (Watts) :
150W
Applications :
ITE (Commercial)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
V300B12H150BL3
Vicor V300B12H150BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD