V300B12E250BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300B12E250BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Type :
Isolated Module
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
9
Voltage - Output 1 :
12V
Feature :
OVP, UVLO
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Height :
15.748mm
Terminal Position :
Dual
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Applications :
ITE (Commercial)
JESD-609 Code :
e0
Max Output Current :
20.83A
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Package / Case :
9-DIP Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Min) :
180V
Terminal Form :
PIN/PEG
Efficiency :
86.3%
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
250W
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
300V
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
12V
Pbfree Code :
No
Trim/Adjustable Output :
yes
Max Power Dissipation :
250W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Isolation :
3kV
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MINI (250W)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
Width :
55.88mm
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Datasheets
V300B12E250BN2
Vicor V300B12E250BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD