V300A8H300BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A8H300BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
9
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Type :
Isolated Module
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
8V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Voltage - Output 1 :
8V
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
300W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
375V
Terminal Form :
PIN/PEG
Series :
Maxi (300W)
Number of Outputs :
1
Trim/Adjustable Output :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Feature :
OVP, UVLO
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Voltage-Nom :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
55.88mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Height :
13.716mm
Package / Case :
Full Brick
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Output Current :
37.5A
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Efficiency :
84.8%
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
Gold
Voltage - Input (Min) :
180V
Power (Watts) :
300W
Datasheets
V300A8H300BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD