V300A48E500BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A48E500BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 48V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Output Voltage :
48V
Type :
Isolated Module
Applications :
ITE (Commercial)
Package / Case :
Full Brick
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
9
Voltage - Input (Min) :
180V
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
500W
Voltage - Isolation :
3kV
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Input Voltage-Nom :
300V
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Width :
55.88mm
Series :
Maxi (500W)
Packaging :
Bulk
Max Output Current :
10.4A
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Feature :
OVP, UVLO
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
89%
Number of Terminations :
9
Height :
13.716mm
Voltage - Input (Max) :
375V
Terminal Form :
PIN/PEG
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Voltage - Output 1 :
48V
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
500W