V300A36C400BL3
Mfr.Part #
V300A36C400BL3
Description
DC DC CONVERTER 36V 400W
Max Output Current :
11.11A
Bulk
Base Part Number :
V300A36C400
Height :
15.748mm
Input Voltage-Nom :
300V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Output 1 :
36V
Width :
55.88mm
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Input (Min) :
180V
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage :
36V
Power (Watts) :
400W
Max Power Dissipation :
400W
Efficiency :
88.2%
Datasheets
V300A36C400BL3
Vicor V300A36C400BL3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD