V300A28E500BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A28E500BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 28V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Height :
13.716mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Voltage - Isolation :
3kV
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500W
Efficiency :
88%
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Trim/Adjustable Output :
yes
Type :
Isolated Module
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Pbfree Code :
No
Feature :
OVP, UVLO
Power (Watts) :
500W
Voltage - Input (Max) :
375V
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Output Current :
17.8A
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
9
Package / Case :
Full Brick
Number of Functions :
1
Voltage - Output 1 :
28V
Packaging :
Bulk
Series :
Maxi (500W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
28V
Voltage - Input (Min) :
180V
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
V300A28E500BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD