V2D12C0B-C1C00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V2D12C0B-C1C00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Electrical Life :
100,000 Cycles
Series :
Contura® V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Features :
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
Black
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Circuit :
SPST-NO
Voltage Rating - DC :
12 V
Mechanical Life :
150,000 Cycles
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C